Çampisaj, 5000 yıldır Hindistan’da uygulanan “ yaşam bilimi olan Ayurveda’nın içinden doğmuştur. Ayurveda felsefesine göre, sağlıklı bir beden için masajın iki önemli rolü vardır: Hücre ve dokuların beslenmesi, bedenin toksinlerden arınması. Çampisaj üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze aromatik özyağlarla uygulanan; özel tekniğiyle  kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır.

Dış etkenlerin başında gelen stres, üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden olur. Bu blokaj konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getirir. Çampisaj zihni dinlendirir ve rahatlatır; bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arındırır.  Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkar.

Çampisajın dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi uygulanan masajın tekniği ve kullanılan yağların özelliğinden kaynaklanır.  Marma noktaları, akupresür, şakra dengeleme ve kişiye özel bitkisel özyağ karışımları ile 40 dakikalık masaj kişiye rahatlamanın yanında mükemmel bir arınmışlık hissi ve denge sağlar. 

Aşağıda açıklanan dört konu (marma noktaları, akupresür, şakra dengeleme ve aromatik özyağlar) Çampisajın özünü oluşturur. Her bir konu kendi içinde bir felsefeye dayanır  ve doğru uygulandığında çok etkilidir.  Çampisaj basit bir baş masajından öte bu özel teknikleri içerdiği için uygulamanın neticesi mükemmel sonuçlar verebilir.  Zihinsel arınma, ruhsal denge, fiziksel rahatlama ve derin dinlenmeyi kim istemez!…

Marma noktaları nedir? Çampisaj uygulamasında nasıl fayda sağlar?

Marma’nın kelime anlamı saklı ve hayatidir.  Hint enerji sistemine göre bedenin  enerji merkezleri “Marma noktaları” olarak tanımlanır.  Çin tıbbından bildiğimiz akupunktur noktaları ile eşdeğerdir ancak akupunktur noktaları kadar küçük, belirgin ve sık değildir.  Marma noktaları Hint kültüründe asırlardır şifa için kullanılmaktadır.

Marma noktaları fiziksel ve enerji bedenlerin buluşma noktası olarakta görülür. Geleneksel olarak masaj uygulamalarında bu noktalar çok önemli rol oynar; kaslar, organlar dokular ve sistemlerle bağlantılı olduğu düşünülerek bedenin enerji dengesi için aktive edildiğinde beden fonksiyonları normalleşir, rahatlanır ve arınılır.

Çampisajda, ılık aromatik özyağlar Marma noktalarına, parmakların dairesel harekteleriyle uygulanır ve bu noktalar aktive edilerek, masajın dengelenme, derin dinlenme ve  arınma faydalarından yararlanılır. Çampisajda Marma noktaları baş, boyun ve omuzlarda meydana gelen ağrı, tutulma, nodül oluşumu gibi sıkıntıların çözülmesinde de kullanılır.

Akupresür nedir?  Çampisaj uygulamasında nasıl fayda sağlar?

Bedende belli akupunktur noktalarının baskı, ovma ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine “Akupresür” adı verilir.  Akupunktur noktaları “Meridyen” olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalardır.  Meridyenler bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise merkezi duraklar olarakta düşünülebilir.

Bedenimizde organlarımız heran yaşamsal enerji üretir.  Kan dolaşımı ve nefes (oksijen alış verişi) bedenimizin en temel enerji akımını temsil eder.  Birçok nedenle bu enerjinin serbest akımı engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşur.  Akupresür ile bedenimizdeki enerji akışı dengelenir ve tüm organ, sistem ve dokularımız ahenk içinde çalışabilir.  Çampisajda üst bedene uygulanan akupresür ile sırt, boyun tutulmaları, baş ağrıları gibi enerjinin bloke olmasından kaynaklanan sıkıntılar giderilebilir. Üst beden uygulanan akupresür ile beslenir, canlanır, rahatlar ve dengelenir.

Şakralar ve Çampisaj

Şakralar,  bedeni yaşamsal enerji ile besleyen “enerji çemberleri” olarak tanımlanabilir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal denge için bu enerji merkezlerinin aktif olarak çalışması gerekir ancak çocukluğumuzdan itibaren bu merkezleri kullanmasını bilmediğimiz için zamanla bloke olurlar. Belli tekniklerle şakralar beslenerek, bedendeki enerji akışına destek olunabilir.

Çampisajda şakraları dengelemek için uygulanan bazı teknikler kişinin enerji akışına destek olarak fiziksel ve zihinsel rahatlık sağlayabilir. Şakralarla birlikte bazı aromatik özyağlar çampisajda kullanılır. Şakralar, temsil ettiği organlar ve kullanılan aromatik özyağların tablosu aşağıdaki hazırlanmıştır.

 

1.Kök Şakra Kemik, kan, sert dokular, anüs, Sedir,  Sandal, Vetiver,  Selvi,  Ardıç
2.Sakrum Şakra Pelvis bölgesi, üreme organları, bağırsaklar, böbrek, mesane, tüm sıvılar, lenf, kan Yasemin, Itır, Tefarik, Anason, Zencefil
3. Solar Pleksus Şakra Karın boşluğu sindirim sistemi, karın, karaciğer, dalak, safra kesesi Kara Biber, Kakule,Rezene,  Kişniş, Portakal, Melekotu, Melisa
4. Kalp Şakra Kalp, göğüs kafesi, akciğerler, kan, deri, kan dolaşım sistemi Gül,  Lavanta,  Bergamut, Portakal Çiçeği, Palmarosa, Gül Ağacı
5. Boğaz Şakra Bronşlar, yemek borusu, ses telleri, boğaz, ense, çene Adaçayı, Papatya, Okaliptüs, Biberiye, Çam, Mandalina
6. Üçüncü Göz Şakra Beyincik, kulaklar, burun, sinüsler, gözler, sinir sistemi, yüz Sandal, Limon, Kakule, Tarçın Civanperçemi
7. Taç Şakra Beyin Sedir, Günlük, Mür, Fesleğen

Aromatik Özyağlar ve Çampisaj

Aromatik özyağların bedene masaj yoluyla uygulanmasının faydaları saymakla bitmez. Çampisajda kullanılan bazı aromatik yağlar ve etkileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Sağlanan Etki      Özyağlar
Enerji veren    Biberiye – Defne – Çam
Harekete geçiren Limon – Greyfurt – Ardıç
Dengeleyen    Kakule – Kişniş – Adaçayı
Sakinleştiren  Lavanta – Kır Papatyası – Itır
Yavaşlatan      Portakal çiçeği – Ylang Ylang
Zihinsel dinginlik veren Günlük – Mür – Sandal – Tefarik

Çampisaj Hangi Sıkıntılarda Etkilidir?

Fiziksel Kaynaklı Sıkıntılar
  • Üst bedendeki kas tutulmaları ve hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrıları
  • Sırttaki nodüller
  • Kronik boyun tutulması
  • Baş ağrısı ve migren
  • Saç ile ilgili sıkıntılar( dökülme, kepek vb.)
  • Yüzdeki ağrılar (göz, sinüs, çene vb.)
  • Toksin birikimi
Zihinsel Sıkıntılar
  • Stres kaynaklı sıkıntılar (depresif ruh hali, anksiyete, huzursuzluk, gerginlik, endişe, uykusuzluk vb.)
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Zihinsel yorgunluk

Çampisaj Nasıl Uygulanır?

Çampisaj, oturularak yapılan ve 40 dk. süren seri bir masajdır. Hindistan cevizi, zerdali çekirdeği, tatlı badem ve susam yağı ile kişinin ihtiyacına göre belirlenen aromatik özyağların karışımı ile üst bedene uygulanır. Çampisaj aynı zamanda yağsız ve kıyafetin üzerinden de uygulanabilir.

 

API key not valid. Please pass a valid API key.