Alternatif Terapi

Fiziksel, duygusal ve zihinsel bütünlüğü sağlamak.  Modern yaşamın yorgunluğuna karşı vücuda enerji kazandırmak. Güçlenmek, stresten arınmak, kas ağrılarını gidermek… Bütün bunlar için tüm dünya hızlafarklı masaj tekniklerine dönüyor. Ancak masaj, doğru yapıldığında faydalı.  Gittikçe sayıları artan masaj merkezleri ve uzmanlarını sizler için araştırdık.

ŞENAY ŞAŞMAZ

Ruhsal ve fiziksel sağlığınızı korumanın, metobolizmanızı güçlendirmenin son günlerdeki en gözde yolu masaj…   Ancak masaj, sanıldığı kadar basite alınacak bir konu değil. Yanlış bir uygulama yaşamsal tehlikelere yol açabileceği gibi, sürekli ağrılar ve kas dönmeleriyle hayatınızı karartabiliyor da…  Alternatif tıbbın, estetisyenlerin, bio enerji uzmanlannın, psikiyatristlerin sık sık tavsiye ettiği masaj teknikleri, doğru uygulandığı takdirde yalnızca sağlığınızı korumanıza değil, hayatı da güzel karşılamanıza neden olan bir iksir.  Masaja olan, yoğun ilgi karşısında, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde; Uzakdoğu’nun egzotik masajlarından Hindistan’da yüzyıllardır uygulanan tantral masaj kürlerine kadar çeşitli masaj tekniklerini uygulayan sayısız merkez hizmete girdi. Günümüz insanı güçlenmek, stresten arınmak, kas ağrılannı gidermek için kendisini bu merkezlerdeki hünerli ellere teslim ediyor.  Tabii ki en doğru ve en akıllı uygulamaları yapanlarını tespit etmek koşuluyla.  İşte bu nedenle, sizler için sıkı bir araştırmaya koyulduk.  Karşımıza gerçekten de enteresan teknikler, uygulamalar çıktı. Ancak bunların albenisine kapılmadan en iyi olanlarının izlerini sizler için sürdük ve tek tek belirledik.

Sıcak Taş Terapisi

Sıcak taş terpisinin, mutlaka eğitim almış uzmanlar tarafından yapılması gerekiyor.  Çünkü gerçekten de zor ve tecrübe gerektiren bir masaj yöntemi. Doğal terapiler üzerine Avrupa’da eğitim almış, ilk Türk terapist olan İpek Çaldemir, merkezinde sıcak taş terapisi dahil olmak üzere, birçok doğal terapi uyguluyor.  Ayrıca Çaldemir’in merkezinde; klinik aromaterapi, refleksoloji, çampisaj ve manuel lenf drenaj masajları da uygulanıyor.  Ancak ısı sebebiyle son derece etkili olan sıcak taş terapisinde, özel volkanik lav taşları, su içersinde ısıtılıyor ve vücudun belli kilit noktalarına yerleştiriliyor.  Volkanik lav taşları pürüzsüz, parlak, yassı ve ısıyı,uzun süre üzerinde barındırma özelliği taşıyor.  Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav (bazalt) taşlarıyla özel bir teknik kullanılarak uygulanıyor.  Ardından aromatik öz yağlardan da faydalanılarak masaj tamamlanıyor. Sıcak taş terapisi periyodik olarak uygulandığında fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda vücuda enerji yüklüyor .  Kendi doğasına dönmek isteyenler için, son derece dengeli bir bir yol olduğu biliniyor.

Aromaterapi

Fiziksel, duygusal ve ruhsal güzellik için, bitkilerden elde edilen yağlar vücuda masaj yöntemiyle uygulanıyor.  Bu yağlar aromatik bitkilerin, buhar damıtma yoluyla konsantre edilmesiyle elde ediliyor.  Ancak dikkat!  Aromaterapi uzmanları, cilt tarafından kolyca emilen bu saf yağların cilde  direkt temas ettiği zaman kaşıntı ve alerji yapabileceğini belirtiyorlar.  Aromaterapi, aslında bilinen bir teknik.  İyileştirici ve dinlendirici bir niteliği var.  Kas, kemik, eklem stres kaynalık sorunlara, kadın sağlığı (regl ağrıları, menopoz), sindirim ve kilo problemlerine çözüm getirebiliyor.

Refleksoloji

Ayaklara özel ovma yöntemiyle uygulanan bu masajda, masajı uygulayan uzman insan bedeninde bloke olmuş enerjiyi çözerek, vücuda güç kazandırıyor ve dengesini sağlıyor.  Ref1eksoloji uzmanları, ayaklara dokunduklarında kişinin tüm sıkıntılarını anlayabileceklerini iddia ediyorlar.  Ayrıca uzmanlar refleksoloji’nin diğer terapilerden farkını, vücudun kendi iyileşme mekanizmasını harekete geçirmesi olarak izah ediyorlar.

Çampisaj

Çampisaj’a aslında bir hayat felsefesi olarak da bakmalısınız. 5000 yıldır Hindistan’da uygulanan çampisaj, yaşam bilimi olan Ayurveda’nın içinden geliyor.  Aromatik özyağlarla uygulanan bu teknik, hücre ve dokuların beslenmesini ve bedenin toksinlerden arınmasını sağlıyor.  Ayrıca üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze uygulanıyor.  Özel teknigiyle, kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu masaj oturarak yapılıyor ve 40 dakika kadar, seri bir şekilde sürüyor.  Karışımı yapılan yaglar ise çok çekici.  Hindistan cevizi, zerdali çekirdeği, tatlı badem ve susam yagı… Bu karışımlar , kişinin ihtiyacına göre bedenin üst kısmına uygulanıyor. Çampisaj aynı zamanda yağsız olarak kıyafetin üzerinden de uygulanabiliyor.

Manuel Lenf Drenaj

En etkili ve en doğru masaj tekniklerinin başında Manuel Lenf Drenaj geliyor.  Uzmanlar bunun nedenini ise statik noktalardan başlayıp, kalbe doğru ilerleyen, tek yönlü bir tekniği içermesine bağlıyor.  Bu masaj sistemi lenfatik dolaşımı ve bağışıklık sistemini harekete geçiriyor.  Vücudu toksinlerden anndırması da bir artı.  Uzmanlar, her ne kadar vücuttaki toksinlerin tamamen atılmasına karşı çıksa da, zaman zaman gerekli olduğunu belirtiyorlar.  Hiçbir ürün kullanılmadan uygulanıyor.  Diğer masajlara oranla çok hafif, monoton ve sürekli tekrar edilen harekeılerden oluşuyor.  Ciltte herhangi bir kızarıklık oluşmuyor:  Ancak, MDL masajının eğitimini almış, profesyonel uzmanlar/terapistler tarafın yapılması gerektiğini göz ardı etmeyin.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Hangi terapi çeşidi uygulanırsa uygulansın, mutlaka ön görüşme yapılmalı.  Kişilerin yaşam biçimlerine, şikayetlerine ve işlerine göre önerilerde bulunulmalı. Bu tarz merkezlerin, bir tıp merkezi olmadığını unutmayın.  Alternatif bir rahatlama olarak kabul etmelisiniz.
  • Periyodik olarak (haftada bir kez) bu terapilerin uygulanması tavsiye ediliyor.
  • Şeker, damar tıkanıklıgı, kanser, tansiyon ve ateşli hastalara uygulama yapılmaz
  • Doğal ürünleri ve masaj yaparken sadece ellerini kullananlar tercih edilmeli.