Doğal terapi uzmanı İpek Çaldemir, ”Sıcak Taş Terapisi” ve ”Çampisaj”la enerji noktalarına dokunarak birçok rahatsızlıkta rahatlama sağlıyor.     

Aysun Öz

Loş bir odada, aromatik yağların rahatlatıcı kokusuyla ellerini yavaş yavaş omuzuma dokunduruyor.  Hafif müzik eşliğinde, masajın daha ilk dakikalarında bedenim üzerinde büyük rahatlama sağladığını hissediyorum.  Nedir mi bu? İpek Çaldemir’in baş masajı… Yaklaşık 40 dakika süren bu baş masajı omuzlarım, sırtımın üst kısmı, boynum ve saç diplerimle beraber yüzümü de kapsıyor.   Bütün gün bilgisayar başında oturmaktan yorulan boynum bu masaj esasında yavaş yavaş çözülüyor.  Saç diplerini yapılan yumuşak darbeler stresin atılmasında daha da etkili sanki.  40 dakikanın sonunda yağların kokusu ve Çampisaj’ın etkisiyle tamamen rahatlıyorum.  Çampisaj’ın bu dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi uygulanan masajın tekniği ve kullanılan yağların özelliğinden kaynaklanyor.  Çaldemir , marma noktalan, akupresür, şakra dengeleme dediği ve kişiye özel bitkisel özyağ karışımları ile 40 dakikalık masajıyla rahatlamanın yanında bir arınmışlık hissi ve denge sağlıyor.

5000 Yıllık Geçmiş


Çampisaj, 5000 yıldır Hindistan’da uygulanan ”yaşam bilimi” olan Ayuıveda’nın içinden doğmuş. Ayurveda felsefesine göre, sağlıklı bir beden için masajın iki önemli rolü var: Hücre ve dokuların beslenmesi, bedenin toksinlerden arınmasıo. Çaldemir, dış etkenlerin başında gelen stresin, üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden olduğunu ve bu blokajın konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getirdiğini belirtiyor. İpek Çaldemir hekim olmadığı için yaptığının tedavi edici bir özelliği olmadığını sade rahatlama sağladığını ve bu rahatlamayı iyileşmenin takip ettiğini açıklıyor .

Taşlarla Gelen Rahatlama

İpek Çaldemir’in uyguladığı diğer bir terapi de Sıcak Taş Terapisi.  Bedeni bazalt taşlarının arasına yerleştiren Çaldemir, taşların ısısıyla kan dolaşımını hızlandırıp tüm bedeni rahatlatıyor.  Her maddenin olduğu gibi taşlarında bir titreşimi olduğunu söyleyen Çaldemir,  ”Benim taşlarımın titreşimi çok düşük bu nedenle olabildiğince insanı yavaşlatıyor” diyor.  54 adet farklı taşı bedenin enerji merkezlerine yerleştiriyor.   Çaldemir’in Amerika’dan getirttiği taşların her birinin farklı bir işlevi var.   Sıcak bazalt taşlarının yanı sıra soğuk mermerleri de kullanan Çaldemir,  böylece sıcak taş terapisinde termoterapi denilen ısının iyileştirme etkisinden faydalanıyor.

Doğanın bir parçası olan sıcak taşların terapi sırasında kişiyi yere doğru itme ve meditasyonu köklendirme gibi bir özelliği var

KİMLERE UYGULANMAZ?

Terapi yapacağı kişilerle öncelikle tüm hastalıkları, alerjileri ve yaşam düzenleri hakkında ayrıntılı bir bilgi alan Çaldemir, daha sonra kişinin rahatsızlıklarına uygun masaj tekniklerini ve kullanacağı aromatik yağları belirliyor. Sıcak taş terapisini herkese de uygulanamıyor.   Özellikle hamileliğin ilk üç ayında olan kadınlara, kanser hastalarına, tansiyon problemi, akut rahatsızlığı ve soğuk algınlığı olan kişilere bu terapi uygulanamıyor.  Sıcak Taş Terapisi’ni Avrupa’da öğrenen Doğal Terapiler Uzmanı İpek Çaldemir, bu alanda diploma sahibi ilk ve tek Türk terapisti.

Sıcak Taş Terapisinin Etki Ettiği Rahatsızlıklar:

Bel ve sırt ağrıları, Spor yaralanmaları, Kas, kemik ve eklem rahatsızlıkları, Stres, gerginlik, uyukusuzluk, baş ağrısı, Regl sıkıntıları, Hamilellerde bel ve sırt ağrıları, Solumun, dolaşım ve sindirim sorunları.

Çampisaj’ın Etki Ettiği Rahatsızlıklar:

Bedendeki kas tutulmaları, Hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrıları, Kronik boyun tutulması, Baş ağrısı ve migren, Saç ile ilgili sıkıntılar,Stres kaynaklı sıkıntılar.