• 19 yy.’da Tıp doktorları aile hekimi olarak yerini almıştır. Doktorlar tarafından çok sık kullanılmasına rağmen aromatik öz yağların tedavide pek adı geçmez, asıl kimyasal ilaçlar ve belirli aktif içerikler değer kazanmıştır. Yinede biberiye, sandal ağacı ve lavanta gibi bazı bitkiler 1882 İngiliz farmokolojik kodeksinde yerini almıştır.
  • Fransanın güneyinde faydalı bitki yetiştiricileri arasında tüberküloz vakaları neredeyse görülmemiştir bu birazda aromatik öz yağların koruyucu etkisi olarak yorumlanır.
  • 1887 tarihinden itibaren aromatik öz yağların anti-bakteriyel özellikleri üzerine araştırmalar başlar. Mikro organizmaların hastalıktaki rolü 1880’lerin başında kabul görmüştür.
  • 1887’de Chamberland ve 1888 Meunier sarı humma’nın mikro-organizmalarının bazı aromatik özyağlar tarafından öldürüldüğüne dair araştırmalar yapmışlardır. Keklikotu, çin tarçını, melekotu ve ıtırın aktif içerikleri incelenmiştir.*
  • Haziran 1910’da kimyager Rene-Maurice Gattefosse laboratuvarında elini yakınca acıyla elini Lavanta öz yağı şişesine daldırır. Lavanta yağının mucizevi iyileştirici özelliğini gören Gattefosse ilerleyen yıllarda aromatik öz yağların yapılarını incelemiş ve 1937 “Aromaterapi”nin isim babası olmuştur.
 
  • Fransız biokimyager Marguerite Maury aromatik öz yağları araştırmış, kullanmış ve kozmetoloji dünyasında yerini oluşturmuştur. Uzun yıllar aromaterapi eğitimi vermiş uzmanlar yetiştirmiştir. Aromaterapiyi yenilenme ve gençleşme üzerine kullanmış, holistik ve modern aromaterapinin gerçek otoritesi olmuştur. İngilterenin en iyi kozmetoloji okullarında aromaterapi bir güzellik uygulaması olarak kabul görmüştür. 1959 yılında Micheline Arcier bayan Maury ile bir konferansta tanışmış ve işbirliğine girerek aromaterapinin inceliklerini öğrenmiştir. Günümüzde kullanılan ve uygulanan teknikler Micheline Arcier tarafından geliştirilmiş ve bizlere sunulmuştur.
  • “Aromaterapi sanatı” kitabının yazarı Robert Tisserand aromaterapinin gerçek anlamda tüm dünyaya duyuran ve doğru anlatan isim olmuştur. İngilterede aromaterapi okulu ile pek çok değerli uzman yetiştirmiştir, bende Robert Tisserand’ın öğrencisi olmaktan ve öğrendiklerimi doğru ve sevgiyle uygulamaktan mutluyum.
*J.Valnet The Practice of Aromatherapy 1980

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir