Doğanın bize sunduğu en güzel nimetlerden biri, bitkilerin ağaçların çiçeklerin ve otların varlığı ve gücüdür. Bitkiler, özellikle aromatik bitkiler, çoğalmak, yaşamlarını devam ettirmek ve kendilerini korumak için çeşitli özler üretirler. Bu özler, bitkiden buhar damıtma yoluyla veya sıkılarak (preslenerek) özünü çıkarma yöntemiyle elde edilir. Elde edilen bitkisel özlere aromatik yağ, esans yağı, uçucu yağ, eterik yağ yada bitkisel öz yağlar denilir. Bitkisel öz yağların bilimsel olarak yapılarına baktığımızda her bir bitkinin yüzlerce farklı içeriğe sahip olduğunu görürüz. Örneğin gül yağı yaklaşık 300 farklı kimyasal içeriğe sahiptir.
Aromaterapi, bu çok güzel kokulu bitkisel öz yağların farklı yöntemlerle kişinin fiziksel rahatlığı, psikolojik ve ruhsal dengesi ve iyiliği için kullanılmasıdır.
Bitkisel öz yağlar güzel ve etkili kokularıyla, kokusal hafızamızı, koku molekülleri ile harekete geçirir ve kimyasal yapısıyla fiziksel etkisini gösterir. Her bitkisel öz yağın belirli özel bir işlevi vardır. Kimi öz yağlar rahatlatırken, kimileri de toksin atmak suretiyle canlandırır. Aromaterapi, masajın rahatlatıcı etkisi ile öz yağların iyileştirici özelliklerini birleştirir. Bitkisel öz yağlar, yüzü ve saçı da içeren tüm vücuda değişik masaj teknikleriyle uygulanır.
Aromaterapinin uygulanışı kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Bilinen en etkili yöntem masaj, buhar banyosu (buğu), banyo, kompres ve yaşanılan mekanın kokulandırılmasıdır. Aromaterapi doğanın öz suyu aromatik yağlarla sağlık ve güzelliğin en etkin destekçisidir

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir