Ülkemiz de artık doğal yaşam trendine ayak uyduruluyor! Son yıllarda dünyayı kasıp kavuran rahatlama teknikleri ve bitkisel terapiler ruhsal ve bedensel olarak bize bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor.  Bach Çiçek Terapisi, Power Yoga, Pilates ve gevşeme yatağı Soft-Pack bu yepyeni tekniklerden sadece birkaçı…

  Esra MİDİLLİLİ

“BACH” ÇİÇEK TERAPİSİ

Çiçeklerin gücü her alanda hissediliyor.  Dünyada doğaya ve doğal olana olan ilgi ve daha önemlisi, bu yolla yapılan tedavilere duyulan güven her geçen gün giderek artıyor. Çevremizdeki kirlenmeden biraz olsun sıyrılmak ve kendi dünyamızdan arınmak neredeyse bir yaşam felsefesi olarak algılanıyor.  Artık hepimiz rahatlamanın, en yakın dostumuz “stres”le olan ilişkimize biraz ara vermenin peşindeyiz! Dünyada vücudu arındırmanın, zihinsel ve bedensel olarak rahatlamanın pek çok yolu var.  Kimi zaman bir felsefenin (Zen), kimi zaman ise bitkisel bir enerji karışımının etkisinde olan bedenimiz ise halinden oldukça memnun görünüyor.  Çeşitli Uzakdoğu rahatlama teknikleri (ülkemizde de uygulanan Reiki, Tai Chi, Qi Gong, Shiatsu), yoga ve meditasyon yoluyla artık biz de ruhsal dinginliğe erişmenin yollarını yavaş yavaş keşfediyoruz.  Evlerimizde oluşturduğumuz ve her geçen gün yeni hünerlerini keşfettiğimiz bitkilerle en azından iyi bir ‘başlangıç yapıyoruz.  Ne dersiniz? Doğal yolla rahatlamak istiyorsanız ve hala nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız, öncelikle bitkilerin gücünü keşfetmelisiniz.  Daha sonra yoga ile gevşeyin ve eğer vaktiniz varsa kendinizi sağlığa ve güzelliğe adanrnış bir merkezin ellerine teslim edin.  Böyle bir merkezde geçireceğiniz bir hafta sonu ile yeni bir yıla yenilenmiş olarak girebilirsiniz!

Bach Çiçek Terapisi, son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşan doğal tedavilerden sadece biri. Dr. Edward Bach tarafından 1930’lu yıllarda homeopatiden esinlenerek yaratılmış.  Amacı, insan bedeninin iyileşme mekanizmasını harekete geçirmek.  Bu terapide bitkiler, minimal dozda su ile seyreltilerek kullanıllıyor.  Püf noktası ise, kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için doğru bitkinin minimum dozda kullanılması.  Çünkü ancak bu şekilde bedenin iyileşme süreci başlayabiliyor.  Hiç düşündünüz mü, çiçekler insan mekanizması üzerinde nasıl bu kadar etkili olabiliyor?  Doğal Terapiler uzmanı İpekÇaldemir, ”Çiçeklerin yapısını incelerseniz, insanların duygusal özellikleri ile örtüşen pek çok nokta ile karşılaşabilirsiniz.  Çiçek özleri minimal dozda kullanıldığında, kişiye yüklediği pozitif duygularla bedenin iyileşme mekanizmasını harekete geçirilebiliyor” diyor.

Bach Çiçek Terapisine göre hastalıkların nedeni zihinsel ve duygusal nedenlerden kaynaklanıyor. Örneğin, korku, umutsuzluk, kaygı, irrasyonellik ve yorgunluk gibi duygusal sorunlar, birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.  Burada temel görev, yabani bitkilere, çiçeklere ve ağaçlara düşüyor.  Bu bitkiler, çeşitli duygusal sorunların tedavisine destek olmak için kullanılıyor.  Bitkilerin pozitif gücü, vücuda nüfuz ederek, bize pozitif bir bakış açısı kazandırıyor .  Sonuç; depresif ruh halinden çıkıp, zihinsel olarak güçlenmek ve bedensel olarak da hastalıkların önünü kesmek!

Bu terapiye başlamadan önce sizinle bir ön görüşme yapılıyor.  Bu görüşmede yaşam tarzınız, fiziksel ve duygusal alışkanlıklarınız belirleniyor.  Terapide kullanılacak çiçekler resimlerden tarafınızdan seçtirilerek yorumlanıyor.  Çünkü uzmanlar, kendi seçtiğiniz çiçeklerle her zaman daha olumlu sonuçlar aldığınız görüşünde birleşiyorlar.  Daha sonra bu şeçilen çiçek sularında hazırlanan karışımlarla terapiye başlanıyor. Bu sular sadece içilmiyor, aynı zamanda harici olarak da faydalanılabiliyor.

Merak edenler için Bach Çiçek Terapisinde yeralan bazı bitkilerin faydalarına bir göz atalım.  Günümüzde bireylerin yaşadığı ortak sorunlardan yola çıkarak seçtiğimiz bazı bitkiler arasında Agrimony (kasıkotu) sizi zihinsel sıkıntılarınızdan kurtarıyor.  Aspen (toz ağacı), bilinmeyen korkularınız için, Olive (zeytin ağacı) ise enerji kazandırıyor.  Gorse (katır tırnağı) de umutsuzluk için birebir.  Gentian (centaniye), daha fazla umut ve cesaret için…

Çiçek terapisi tek başına uygulanabildiği gibi, diğer terapilerle birlikte de kullanılarak etkisi arttırılabiliyor