Pınar YILMAZERLER

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, 2000 yılında bile tabiatın bize sunduklarından vazgeçmemiz imkansız. Terapide kullanılan bir doğal malzeme de taş.

Terapist İpek Çaldemir terapi taşlarını volkanik dağların eteklerinden temin ediyor. Yaptığı işi de kişilerin güzelliği için sağlıklarına destek sağlamak olarak nitelendiriyor. Çaldemir’le doğal terapi yöntemlerini konuştuk.

Kaç çeşit terapi uyguluyorsunuz?

Beş çeşit terapi var. Sıcak taş terapisi, Aromaterapi, Refleksoloji, Manuel Lenf Drenaj, bir de Bach çiçek Terapisi. Bütün bu terapiler sadece elle, taşlarla ve çiçeklerle yapılıyor. Herşey doğal. İnsanları derin dinlendiriyorum. Bir insan ancak derin dinlenirse iyileşme süreci başlar. Bu sadece uyumakla olacak şey değil. Onun için yoga, meditasyon gibi rahatlama teknikleri önerilir. Benim yaptığım da aynı şey; insanları bu sesli ortamdan kurtarıp en azından bir saat dinlenmesini, huzur bulmasını sağlamak. Yaptığım bütün terapilerin özü bu.

Bu işe karşı merakınız nasıl başladı?

12 yıllık bir kozmetik tecrübem var. Lancome’da teknik müdürlük yaptım. Sonra İngiltere’ye gittim, döndüm. Farkettim ki; güzellik sektörü almış yürümüş. Ben de: ‘‘Hem doğal, hem de değişik ne yapabilirim?’’ diye düşünürken İngiltere’ye gitme fikri ortaya çıktı. Buradaki hayatımı noktalayıp, orada yeni bir hayata başladım. Şansıma da en güzel okullar çıktı karşıma. Aromaterapi okulları, masaj okulları. Bilgi dolu, oldukça yoğun bir yıl geçirdim. Konularımın yakın olduğu insanlarla konuşmaya çalıştım. Kimse kimseyle fikrini tartışmıyor. Önümüzdeki günlerde meslektaşlarımla bir bütün, bir sektör oluşturabilmeyi diliyorum. Belki zamanla olur.

Malzemeleri bulmak zor

Neden evinizin alt katını bir klinik gibi kullanıyorsunuz?

Bu senenin başında geldim Türkiye’ye. Ev araştırırken de, aynı mekan içinde çalışmaya kararlıydım. Bir anda klinik açsam insanlar anlamayabilirdi. Bu tarz terapileri insanları yavaş yavaş eğiterek tanıtabilirsiniz. Buraya gelen benim misafirim olarak geliyor ve yine misafirim olarak çıkıyor. Bu durumdan da hoşlanıyorum açıkçası.

Yaptığınız işi duyurmak zor oldu mu?

Broşürler ve eş dost sayesinde kendimi tanıtabildim. Arkadaşımın arkadaşı duydu, geldi. Zaten konu enteresan. En büyük korkum; bu işin fabrikasyon haline dönüşmesi. Günde 10 kişi alamam. Bunun yanısıra kadın, erkek, yaşlı, genç gibi ayırımım yok. Sağlığa destek için yapıyorum bu işi. Yoksa doktor, hemşire değilim. Biliyorum ki günlük sıkıntılarımızın ancak bu tarz terapilerle üstesinden gelinir.

Doğal terapi malzemelerini bulmak zor mu?

Benim elimde dünyanın her yerinden temin ettiğim yağlar var. En pahalısı da gül. Gül yatağı zaten cennet Türkiye. Aromatik yağların yanı sıra fındık, zeytin, badem yağı gibi yağlar da kullanıyorum. Bunların bir sektörü olmadığı için zor buluyorum.

Doğayı kullanıyorum

Kozmetik sektörünü de bilen biri olarak; kozmetik ürünleri ve aromaterapiyi kıyaslayacak olsanız neler söylersiniz?

İkisini birbirinden ayrı tutmam çok zor. Çünkü kozmetik ürünlerinin yapılma aşamasında birtakım doğal maddelerden yararlanılıyor. Ama bu ürünler laboratuvarlarda sentez ediliyor, içlerine birtakım kimyasal maddeler katılıyor. Kozmetik ürünlerine karşı değilim. Ancak bilinçli kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ilaç gibiler. Aromaterapik yağlarda ise herşey doğadan geliyor. Ben bir çiçeğin dalını, yaprağını, yani tamamiyle bir çiçeği kullanıyorum.

TERAPİLERDEN TERAPİ BEĞEN

Sıcak taş terapisi

Bu terapide, ısıtılmış taşlar kullanarak ısının bedenin derinlerine nüfuz ettirilmesi sağlanıyor. Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş bazalt taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılıyor. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını ve kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini sağlıyor. Terapide kullanılan taşlar her yerden kolaylıkla elde edilebilecek taşlardan değil. Volkanik dağların eteklerinde bulunan dere yataklarından toplanan, genellikle yassı, irili ufaklı, büyük bir kısmı siyah, bir kısmı da beyaz taşlar… Vücudun her bir enerji noktası (Chakra) için ayrı bir taş kullanılıyor. Sıcak taşlarla yapılan masajın, normal masaja göre önemli bir farkı var. Sıcak taşla yapılan bir ovma hareketi, taşların sıcaklığı ile kan dolaşımını anında harekete geçirmesinden dolayı, normal bir masajdaki on ovma hareketine eşit. Bu terapi bir çok rahatsızlığa iyi geliyor. Özellikle kronikleşen fiziksel sıkıntılar, bel ve sırt ağrıları, romatizma, migren, regl sıkıntıları, menopoz sorunları, astım, bronşit, sinüzit, tansiyon bu rahatsızlıklardan sadece birkaç tanesi…

Bach çiçek terapisi

Bu oldukça eğlenceli bir terapi. Öncelikle 39 farklı bitki, çiçek ve ağaç resimlerinin bulunduğu bir kitapçıktan size en hoş gelen dört tanesini seçmeniz gerekiyor. Rengini beğenebilirsiniz, tomurcuklu olması size cazip gelebilir ya da bulunduğu çevre hoşunuza gider. Önemli olan sizin 39 farklı bitkiden sadece dördünü seçmeniz. Ardından gerçek terapi başlıyor. Her bir çiçeğin hem olumlu, hem de olumsuz özellikleri var. Seçtiğiniz çiçekle karakterinizi özdeşleştirmiş oluyorsunuz. Böylece kişilik özellikleriniz tamamiyle ortaya çıkıyor. Terapist İpek Çaldemir’in yaptığı yorumlama sonucunda belki kendinizden bile sakladığınız kişilik özelliklerinizi, sırlarınızı daha fazla saklayamıyorsunuz. Burada amaç; hastalıklarımızın çoğunun fiziksel değil, özellikle stres kaynaklı olduğunu gerçeğine dayanarak çiçeklerin pozitif yaşamsal enerjilerinden yararlanmak. Seçtiğiniz çiçeklerin saf özleri birleştirilerek oluşan karışımı, her gün dilinizin altına damlatıyorsunuz. Hatta isteyenler sularının içine damlatarak içebiliyor.

Refleksoloji

Refleksoloji’nin temelinde, enerjinin belli bir yerde bloke olmasından dolayı çeşitli rahatsızlıkların meydana geldiği tezi yatıyor. ‘‘Ayaklar bedenin aynasıdır’’ görüşünden yola çıkarak; ayaklarda bedenin tüm bölgelerine karşılık gelen refleks noktalarının bulunduğu gerçeği ortaya çıkıyor ve buralara masaj uygulanıyor. Özel bir teknikle yapılan masaj sonucu stresin azalması sağlanıyor. İpek Çaldemir, masaj sırasında, kişide bir hastalık olup olmadığını da anlayabiliyor. Hatta bir müşterisine refleksoloji uygularken böbreklerinde bir rahatsızlık olabileceğini söylemiş. Gerçekten de kadının böbrek hastası olduğu ortaya çıkmış. Refleksoloji de aromaterapik yağlarla yapılıyor. Bu yağlar eşliğinde ayaklara uygulanan masaj sırasında çok az veya şiddetli ağrı hissettiğiniz noktaları söylüyorsunuz. Böylece bir rahatsızlığınızın olup olmadığı ortaya çıkıyor. Hiçbir rahatsızlığınız yoksa bile en azından stresten kurtuluyorsunuz.

İNGİLTERE’DE EĞİTİM ALDI

İpek Çaldemir, İngiltere’de aldığı eğitim sonucu terapist olmuş. Şu an yaptığı beş çeşit terapiyi ülkemizde bir arada ve tam anlamıyla uygulayan kimse yok. ‘‘Mesela; birçok güzellik salonunda aromaterapi uygulandığı söyleniyor. Halbuki kullanılan çiçek özleri saf, katışıksız, öz değil. Çünkü aromaterapi başlı başına bir uğraş. Yani araya sıkıştırılacak bir şey değil.’’ Böylece İpek Çaldemir ülkemizde bir ilki gerçekleştirmiş oluyor.

Önümüzdeki yıl birçok kişiye masaj, terapi gibi konularda ders vermek isteyen Çaldemir: ‘‘Profesyonel anlamda bir eğitim vermeyi düşünüyoruz. Aramıza bir, iki öğretmen daha eklenecek. Yine de ilgilenenler e-mail yollayıp, telefon açabilirler. Bugün için bile bilgi paylaşmaya hazırım’’ diyor. Terapiler hakkında bilgi edinmek isteyenler, Çaldemir’in www.ipekcaldemir.com adresine ulaşabilir.