Bedeniniz taşlarla rahatlayacak

Taşların büyüsüne inanmanız gerekmiyor.  Ancak öyle bir masaj tekniği var ki vücudunuzu sadece rahatlatmıyor, aynı zamanda kronikleşmiş rahatsızlıklara da iyi geliyor. Sıcak Taş Terapisi ile suyun ve ısının gevşetme etkisinin yanında, iyileştirme gücünün de farkına varacaksınız.

Funda Çatar 

Sıcak Taş Terapisilav taşlarının suda ısıtılarak bedenin derinlerine nüfuz, ettirilmesini sağlayan bir masaj terapisi olarak nitelendiriliyor.  Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılıyor. Taşlardan emilen ısı kan dolaşımının hızlanmasını, dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini –yani, termoterapi- sağlıyor.  Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle suyun terapi özelliğinden de –hidroterapi- yararlanılıyor.  Lastone masajı, lav taşı masajı vevolkanik taş masajı şeklinde de ifade edilen sıcak taş terapisi bir çeşit işkence metodu gibi gözükse de; aslında ne kadar rahatlatıcı ve dinlindirici olduğunu tecrübe etmeden anlamak mümkün değil.  1994 yılından bu yana, Amerika’da, özellikle sağlık merkezlerinin en gözde masajı haline gelen sıcak taş terpisinin Naomi Campbell ve MelGibson gibi pek çok ünlü tutkunları da mevcut.

Isı ve suyun gücü birleşiyor

Sıcak taş terapisinde hava, su, ateş ve ‘Toprak Ana’nın enerjisinden; aslında onun bütün elementlerinden yararlanılıyor. Bu, sıcak taş terapisininkendine özgü tekniği sayesinde gerçekleşiyor. Volkanik lav -bazalt -taşlarının enerjisi, kişiye doğayla içiçeymiş duygusunu veriyor. Bu nedenle terapi sonunda kişi fiziksel, duygusal ve zihinsel rahatlık ile dinginlik kazanıyor; kendini baştan ayağa arınmış hissederek doğasına dönüyor.   Sıcak taş terapisi konusunda diploma sahibi ilk ve tek Türk olan doğal terapiler uzmanı İpek Çaldemir, bu terapinin periyodik olarak uygulandığında kronikleşmiş sıkıntılar (bel ve sırt ağrısı, uykusuzluk, baş ağrısı gibi ) üzerinde çok etkili sonuçlar sağladığını belirtiyor ve ekliyor:  ”Sıcak taş terapisinin yararları saymakla bitmiyor, ama özetlemek gerekirse bu uygularnanın iki önemli özelliği var: Termoterapi ve Hidroterapi.  Termoterapi ısının, iyileştirme gücü, hidroterapi de suyun iyileştirme gücü olarak ifade ediliyor.  Isının ve suyun şifa veren iyileştirici gücünden eski çağlardan günümüze her kültürde yararlanılmış. Ancak sıcak taş terapisi görüldüğü kadar uygulanması kolay bir masaj değil.  Mutlaka eğitimli uzmanlar tarafından yapılmalı.  Aksi taktirde istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor”

Shang kültüründen bugüne…

Sıcak taşlar Milattan önce 2000 -1500 yıllarında Shang hanedanlığında şifa ve rahatlama için kullanılmış.  Sıcak taş terapisi ise 1993 yılında Arizona’da masaj terapisti Mary Nelson Hannigan tarafından geliştitilmiş. Hannigan, bir masaj sırasında omzunu incitmiş ve dinlenirken tekrar çalışmaya başladığında bedenine zarar vermeyecek bir uygulama yapmak için araştırmaya koyulmuş.  Isının kasları ve dokuları ne kadar dinlendirdiği bilindiği için, Hannigan ısıyı nasıl kullanabileceğini düşünmeye başlamış.  Bir gün meditasyon yaparken aklına pürüzsüz taşlar gelmiş. Yaptığı çalışma sonucunda lavtaşlarının hem ısıyı iyi tuttuğunu hem de çabuk soğumadığını farketmiş.  Hannigan zaman içinde özel bir teknik geliştirmiş ve masaj yapabilmek için bedene 54 taş gerektiğini tespit etmiş.  Tüm bunların sonucunda bedene rahatlık ve dinlendirme özelliği veren bu metodu yaratmış.  Mary Hannigan sıcak taş terapisini 1999 yılında Avrupa’da ilk kez İngiltere’de öğretmeye başlamış.

Volkanik taşlar dinlendiriyor

Sıcak taş terapisi, uzun süre ısıyı üzerinde tutma özelliğine sahip volkanik lav -bazalt -taşları ile yapılıyor.  Bu pürüzsüz, değişik boylardaki yassı taşlar su içinde ısıtılıyor.  Taşlar genelde siyah ve çok sert bir yapıya sahip.  Yoğunluklarından dolayı ısıyı çok iyi muhafaza ederek yavaş yavaş soğuyorlar.  Aynı zamanda titreşimleri de çok düşük olduğu için uygulama esnasında kişiyi yavaşlatıyor ve dinlendiriyor.  Taş terapisinde soğuk beyaz mermer taşlar da kullanılıyor.  Bu taşlar Amerika – Arizona’dan getiriliyor ve eğitimin bir parçası olarak kullanılıyor.

Baştan ayağa arınmak için…

Sıcak taş terapisinin periodik olarak uygulanması, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili oluyor. Bu terapinin yararı yalnızca tanımlanan sorunun giderilmesiyle sınırlı değil.  Sıcak taş terapisi aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda da enerji veriyor.  Kısacası, terapi gören kişi kendini baştan ayağa arınmış hissediyor.  Sıcak taş terapisi aşağıdakiler de dahil olmak üzere kronikleşmiş pek çok sorunu gidermede yardımcı olabiliyor:

Kas, kemik ve eklem sorunları

 • Bel ve sırt ağrısı
 • Spor yaralanmaları
 • Kas, kemik ve eklem rahatsızlıkları

Stres kaynaklı sorunlar

 • Stres, gerginlik
 • Uykusuzluk
 • Başağrısı

Kadın Sağlığı

 • Regl sıkıntıları
 • Sancılı regl ağrıları, aşırı kanama

Hamilelikte karşılaşılan sorunlar

 • Bel ve sırt ağrıları
 • Rahatlama

Diğer Rahatsızlıklar

 • Solunum
 • Dolaşım
 • Sindirim sorunları

Nasıl uygulanıyor?

Gelelim sıcak taş terapisinin nasıl uygulandığına… Çaldemir, bu tekniği şöyle anlatıyor: Önce bedene esnetme hareketleri uygulanıyor:  Sonra da masaj işlemine başlanıyor.  Ardından su içinde ısıtılan bu pürüzsüz, parlak ve değişik boylardaki yassı taşlar, masaja başlanmadan önce terapist tarafından üzerine koruyucu kılıf örtülmüş vücudun karın gibi belli kilit noktalarına yerleştiriliyor. Böylece taşların ısısı kasların derinliğine nüfus ediyor ve ‘Termoterapi’ özelliğinden yararlanılmaya başlanıyor.  Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını ve dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini -termoterapi -sağlıyor.  Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle, suyun terapi özelliğinden de -Hidroterapi – yararlanılıyor. Beden, ısının etkisiyle masajdan önce yumuşuyor ve rahatlıyor. Yumuşak ve dinlendirici hareketlerle başlayan masaj, sıcak taşların dahil edilmesiyle devam ediyor.  Masajın etkisini güçlendirmek için aromatik özyağlar da kullanılıyor. Kişinin ihtiyacına göre belirlenen özyağlar, masajın sıcak etkisiyle bedene daha rahat ve çabuk nüfuz ediyor. En az 75 dakika boyunca bedenin ön bölümüne ve arkasına baştan ayağa rahatlatıcı, dinlendirici, dengeleyici ve arındırıcı masaj uygulanıyor.