Suda ısıtılmış taşlar , aromatik yağlar , çiçek kokuları ve vücudunuzun fiziksel ve ruhsal ihtiyacına özel bir masaj… Ulus’taki ev-ofisinde doğal terapiler uygulayan İpek Çaldemir, Sıcak Taş Terapisi’nde doğayı insanla, insanı kendi doğasıyla buluşturuyor.

Bensu Kaya

Önce soruları cevaplıyorsunuz. Yaşınız, kilonuz, boyunuz, beslenme alışkanlıklarınız, ruhsal yaşamınız, dermatolojik yapınız, kronik sağlık sorunlarınız, tansiyon durumunuz, daha önce geçirdiğiniz hastalık ve operasyonlar, beslenme alışkanlıklarınız, hatta günde kaç bardak çay ve kahve içtiğiniz… Bunlara vereceğiniz cevaplar, sizin için hazırlanan aromatik yağın karışımını belirliyor. Örneğin cildiniz problemliyse ya da gergin bir ruhsal yapıdaysanız lavanta yağı bu karışımda mutlaka yer alıyor. Portakal, bergamut, greyfurt gibi yağlar da, arındırıcı ve dinlendirici özelliğiyle cilt sorunlarına ve depresyona iyi geliyor. Yaşlanma etkilerine karşı günlük ağacı (olibanum) kullanılıyor. Böyle ruhsal ve fiziksel sıkıntılar için kullanılan yaklaşık altmış çeşit aromatik yağ var . Hangisinin karışımda yer alacağı, vücudunuzun ihtiyacına bağlı. Terapinin uygulandığı yere girer girmez rahatlamak için de ilk adımı atmış oluyorsunuz. Feng Shui tekniğiyle düzenlenmiş olan açık yeşil duvarlı küçük oda, gül bahçesine açılan penceresi ve sakin tavrıyla sizi içeri çağırıyor. Aromatik yağlar, sıcak taşlar, uzman terapist İpek Çaldemir ve siz… Yaşamın tüm sıkıntılarına iki saatlik mola zamanı geldi! Size düşen yalnızca tüm olumsuz düşüncelerden arınıp kendinizi kaygan taşların, masajın ve müziğin rahatlatıcı etkisine bırakmak…

İpek Çaldemir’in Ulus’taki ev-ofisinde uyguladığı doğal terapilerden biri olan Sıcak Taş Terapisi, ısıtılmış volkanik taşlarla yapılan bir masaj. Pürüzsüz, parlak ve değişik boylardaki yassı taşlar su içinde ısıtıldıktan sonra bedenin belli kilit noktalarına yerleştiriliyor. Daha masaj başlamadan taşların ısısı kasların derinlerine nüfuz ediyor ve ısıdan kaynaklanan termoterapi özelliği başlıyor. Taşların su içinde ısıtılması ve suyun bedene taşlar aracılığıyla temas etmesi sonucu ortamın hafif buharla nemlenmesi hidroterapi özelliğini de devreye sokuyor. Taşlar gerektiği zaman soğuk olarak da kullanılabiliyor.  Ardından aromatik öz yağlardan faydalanılan masaj uygulanıyor. Masajı tekniğine göre ve hafif hareketlerle kaygan taşlar yardımıyla yapan Çaldemir , kan dolaşımını anında harekete geçiriyor. Çoğunluğu çift olmak üzere elli dört adet bulunan taşların hepsi de seans boyunca kullanılıyor . Her taşın vücutta belli bir yeri var. Terapi, periyodik olarak uygulandığında kronikleş miş sıkıntılar üzerinde etkili oluyor. Bunların arasında kas, kemik ve eklem sorunları, bel ve sırt ağrısı, romatizma, spor yaralanmaları, stres kaynaklı rahatsızlıklar, başağrısı, adet sıkıntıları, menopoz sorunları, hamilelikteki bel ve sırt ağrıları, solunum, dolaşım, sindirim ve kulak burun boğaz sorunları gibi pek çok hastalık ve sorun var .

1993 yılında Arizona’da Mary N. Hannigan tarafından geliştirilen Sıcak Taş Terapisi tekniği, yine Hannigan tarafından 1999 yılında Avrupa’da ilk kez İngiltere’de bir kursta öğretildi. Bu kursa katılan ve bu alanda diploma sahibi olan tek Türk terapisti olan İpek Çaldemir, Türkiye’de de bu terapiyi uygulayan tek kişi. Terapist aynı zamanda Klinik Aromaterapi, Refleksoloji, Manuel Lenf Drenaj ve Çiçek Terapisi de uyguluyor. Uzmanı olduğu tüm konularda İngiltere’nin önde gelen okullarında eğitim gören Çaldemir, bu yılın başında Türkiye’ye gelmiş. Daha önce çokuluslu hizmet ve kozmetik şirketlerinde çeşitli görevler alan Çaldemir, doğal terapiler konusundaki bilgi birikimini kendisi gibi terapistler yetiştirerek paylaşmayı amaçlıyor. Tüm terapilerin özünde olduğu gibi burada da kişiyi öncelikle rahatlatmayı amaçladığını söyleyen Çaldemir, kişilere dinlenme imkanı tanıyıp rahatlatabilirse fiziksel iyileşme sürecinin de başladığını belirtiyor. Terapinin periyoduysa yine kişiye göre değişiyor .Çaldemir , kişilerin ilk terapiden yarar görüp mutlaka tekrar geldiklerini söylüyor.