Aromatik Hint masajı

Yaşam bilimi Ayurveda’nın içinden doğarak Hindistan’da 5000 yıldır uygulanan Çampisaj; bedenin enerji noktalarına dokunularak fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlıyor. Çampisaj zihni dinlendiriyor,  bedeni rahatlatıyor ve bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arındırıyor.  Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücünü ortaya çıkarıyor.

Meral İnce

Her gün yüz yüze kaldığınız, bitmek tükenmek bilmeyen sorunlar, çekmek zorunda kaldığınız karmakarışık bir trafik, ekonomik kriz ve daha bir çok şey… Bunların sonucunda gerildiğinizi, vücudunuzdan beyninizin içine doğru yayılan volkanın patlamak üzere olduğunu, omuzlarınızdaki yükün, boynunuzdaki tutulmaların biraz daha arttığını hissediyor ve buna rağmen sizi rahatlatacak bir şey bulamıyorsanız, üzülmeyin.  Artık çaresiz değilsiniz.  Aromatik özyağlarla üst bedene (sırt, omuzlar, kollar, saç derisi, saçlar ve yüz) bölgesine Hindistan’da 5000 bin yıldır uygulanan “yaşam bilimi ” Ayurveda’nın içinden doğan, Çampisaj artık ülkemizde.

Hintlilerin binlerce yıldır bildikleri, ama bize daha yeni ulaşan bu aromatik masaj hakkında bilgi almak, hem de sırtımda, omuzlarımda, başımda bir düğüm gibi kalan ağırlıklarımdan bir an önce kurtulmak için, uygulamayı ülkemize getiren, Doğal Terapiler Uzman İpek Çaldemir’in Ulus’taki merkezine varıyoruz.  Beklediğimizin aksine, karşımıza bir klinik değil, sevimli bir ev çıkıyor. Sıcak bir tanışmadan sonra, mankenimiz üzerinde ilk uygulamayı gerçekleştiriyoruz.

Mankenimizin yüzündeki ifadeden ne kadar rahatladığını hissedebiliyorum.

Ve hemen soru1arıma koyuluyorum. Uzmanı olduğu konularda İngiltere’de eğitim gören Çaldemir, Çampisaj’ı diğer masajlardan ayıran özellikleri şöyle açıklıyor:  “Diğer masajlardan farkı, sadece en çok sıkıntı çektiğimiz; sırt, omuzlar, boyun, kol, gibi bölgelerimize yoğunlaşıyor olması.  Normal masajlarda da bu bölgelere yoğunlaşılıyor, ama 40 dk. kadar uğraşılmıyor. Çampisaj, sizi rahatlatır, dinlendirir ama hiç bir zaman uykunuzu getirmez.  Tam tersine yaptığınız hareketlerden dolayı, konsantrasyon yoğunluğu, dinlenmişlik ve denge kazandırır.  Çampisaj da saç diplerinin kan dolaşımını harekete geçirerek kanla bes1enmesini sağlıyor.  Hem fiziksel rahatlama, hem ruhsal denge, hem de zihinsel arınma hissi veriyor. Dış etkenlerin başında gelen stres, üst beden bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden oluyor.  Bu blokaj ise, konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağırları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getiriyor.  Çampisaj zihni dinlendiriyor, bedeni rahatlatıyor ve bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arındırıyor .

Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücünü ortaya çıkarıyor. Çampisajın “Bir diğer özelliği ise çok rahat uygulanabiliyor oluşu, yani tamamen soyunmanız gerekmiyor.  Elbisenin üzerinden yağsız olarak da uygulanabiliyor.  Çaldemir, Çampisaj’ın iyi geldiği fiziksel ve zihinsel sıkıntıları şöyle sıralıyor:

Fiziksel kaynaklı sıkıntılar:

  • Üst bedendeki kas tutulmaları ve hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrıları
  • Sırttaki nodüller
  • Kronik boyun tutulması
  • Baş ağrısı ve migren
  • Saç ile ilgili sıkıntılar( dökülme, kepek vb.)
  • Yüzdeki ağrılar( göz, sinüs, çene vb.)
  • Toksin birikimi

Zihinsel sıkıntılar:

  • Stres kaynaklı sıkıntılar ( depresif. ruh hali, anksiyete, huzursuzluk, gerginlik, endişe)
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Zihinsel yorgunluk

İpek Çaldemir, masajın özünü oiuşturan dört önemli konu olduğunu söylüyor.  Bunları marma noktaları, akupresür, şakra dengeleme ve aromatik özyağlar olarak sıralıyor.

Bedenin enerji merkezi: Marma noktaları

Marma’ nın kelime anlamı ”saklı” ve “hayati” demek.  Hint enerji sistemine göre, bu noktalar bedenin enerji merkezleri olarak tanımlanıyor.  Çin tıbbından bildiğimiz akupunktur noktaları ile eş değer, fakat onlar kadar belirgin olmayan Marma Noktaları, Hint kültüründe asırlardan beri şifa için kullanılıyor.  Çampisaj’ da ılık aromatik özyağlar marma noktalarına, parmakların dairesel hareketleriyle uygulanarak bu noktalar aktive ediliyor. Masajın dengeleme, derin dinlenme ve arınma faydalarından yararlanılıyor.

Enerji akışını dengeleyen: Akupresür

Bedendeki belli akupunktur noktalarının baskı ovma ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine ” Akupresür” adı veriliyor.  Akupunktur noktaları, “Meridyen” olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalara deniyor. Meridyenler, bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise, merkezi durakları konumunda.  Kan dolaşımını, nefes alışverişini, bedenin en temel enerji akımını temsil ediyor.  Bir çok nedenle bu enerji akımı engellenirse fiziksel sıkıntı oluşumuna neden oluyor.  Akupresür ile enerji akımı dengeleniyor ve tüm organ sistem dokularımız ahenk içinde çalışabiliyor.  Çampisaj’da üst bedene uygulanan Akupresür ile sırt, boyun tutulmaları, baş ağrıları gibi enerjinin bloke olmasından kaynaklanan sıkıntılar giderilirken, üst beden uygulanan akupresür sayesinde besleniyor, canlanıyor, rahatlıyor ve denge kazanıyor.

Enerji çemberleri: Şakralar

Şakralar, bedeni yaşamsal enerji ile besleyen enerji çemberleri olarak tanımlanıyor. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal denge için bu enerji merkezlerinin aktif olarak çalışması gerekiyor.  Ancak, çocukluğumuzdan beri bu merkezlerin kullanmasını bilmediğmiz için zamanla bloke oluyorlar. Çampisaj’da şakraları dengelemek için uygulanan teknikler, kişinin enerji akışına destek olarak fiziksel, zihinsel rahatlık sağlayabiliyor.

Aromatik özyağlar ve Çampisaj

Çampisaj’da kullanılan bazı aromatik özyağların faydaları saymakla bitmiyor. Tahiti’den gelen “Monoi de Tahiti” (hindistancevizi yağı) nın içerisine kişinin ihtiyacına göre (biberiye, defne, çam, limon, greyfurt, ardıç, adaçayı, lavanta, kır papatyası, ıtır , portakal çiçeği, ylang ylang, günlük, mür, sandal, tefarik) gibi farklı özellikleri olan aromatik özyağlar karıştırılıyor.  Ayrıca saymakla bitmeyecek kadar çok özelliği olan Monoi’nin, gardenyalı ve vanilyalısı var.  Monoi de Tahiti, Tahitili kadınların, güzelliklerine güzellik katan, cilt ve saç bakımlarında kullandıkları nemlendirici, serinletici, besleyici, onarıcl ve yaz aylarında rahatlıkla kullanılanabilen bir ürün. (Ipek Hanım’ın benim için ayırdığı monoi ağırlıklı karışımı alıp ilk fırsatta cildimde ve saçımda deniyorum; sonuç mükemmel!)Çaldemir, terapi için ilk önce sizi, alt katta bahçeye bakan küçük sevimli bir odaya alıyor. Çampisaj’a başlamadan önce ilk önce bir konsültasyon uyguluyor. Doğum tarihinizi, daha önce bir hastalık geçirip geçirmediğinizi, cilt tipinizi ve buna benzer sizinle ilgili bir çok sorudan sonra, ihtiyacınız olan aromatik karışımı hazırlamaya koyuluyor.  Sonra sizi sandalyeye alıp, hafif bir müzik ve güzel kokular eşliğinde 40 dk. boyunca başınızda, omuzlarınızda, sırtınızda, boynunuzda bazen yumuşak, dairesel hareketler, bazen sert hareketlerle, bütün ağırlıklardan kurtulduğunuzu, arındığınızı hissediyorsunuz.