5000 yıl önce saçların güzelliği ve sağlığı için yapılan bir masaj şimdilerde aromatik yağlarla beden yorgunluğunu atmanın en gözde formülü. Hint usulü Baş masajı “Çampisaj” bir dokunuşla neler yapılabileceğini gösteriyor. 

Gülten KARACAn

Hayat, başımızın etrafında dönüyor ve dolayısıyla sıkıntılar da başımızda toplanıyor. Felsefesi binlerce yıl öncesine dayanan yeni bir masaj tekniği sıkıntıların toplandığı merkezi, yani başı rahatlatarak tüm bedenin yorgunluk ve stresin etkilerinden arınmasını sağlıyor: Hint baş masajı ”Çampisaj”.

Çampisaj, 5000 yıldır Hindistan’da uygulanan ve ”yaşam bilimi” anlamına gelen Ayurveda’nın içinden doğan bir masaj tekniği. Doğal Terapi Uzmanı İpek Çaldemir, Hindistan’da bir kültür olan bu masajı, aslında eşlerin birbirine ya da annenin çocuğuna yaptığı ve altında dokunmanın verdiği mutluluğu barındıran bir teknik olarak nitelendiriyor.

O dönemlerde saçların güzelliği ve sağlığı için yapılan bu masaj, günümüzde ise bedenin üzerindeki yorgunluğu atmasına yardımcı oluyor. Çampisaj’ın özündeki dokunma duygusu ise iletişimi güçlendiriyor. Çünkü dokunma sırasında enerji alışverişi yapılıyor; fiziksel ve duygusal anlamda güç kazanılıyor

Kan dolaşımı artıyor

Doğal Terapi Uzmanı İpek Çaldemir, Ayurveda felsefesine göre, sağlıklı bir beden için masajın iki önemli rolünün bulunduğuna dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi hücre ve dokuların beslenmesi, diğeri ise bedenin toksinlerden arınması. Çampisaj; üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze aromatik özyağlarla uygulanan; özel tekniğiyle kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masaj.

Çaldemir’in açıklamasına göre dış etkenlerin başında gelen stres, üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden oluyor. Bu blokaj, konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getiriyor.  Zamanla bunlar beden üzerinde bir baskıya neden oluyor ve rahatlama ihtiyacı doğuyor.  Çampisaj zihni dinlendiriyor ve rahatlatıyor; bedene sıkışıp kalmış duygusal sorunlardan kişinin arınmasına yardımcı oluyor. Masaj sonrasında dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkıyor. Oturularak uygulanan ve 40 dakika kadar süren Çampisaj, çok seri ve hızlı hareketlerle yapıldığından vücuttaki kan dolaşımını arttırıyor ve sirkülasyonu hızlandırıyor. Yapılan tüm hareketlerde kişinin bedenine rahatsızlık değil, aksine huzur veren belli bir ”sertlik” var. Bu harekederle masaj uygulanan bölgedeki kaslar gevşiyor ve gerginlik azalıyor.

Mis kokulu masaj

Masaj yapılan bölgelere; Hindistan cevizir zerdali çekirdeği, tadı badem ve susam yağıyla kişinin ihtiyacına göre belirlenen aromatik özyagların karışımı sürülüyor. Bu yağların kokusu, kişiyi iç dünyasına yolculuğa çıkarıyor ve zihnini günün tüm sıkıntılarından arındırıyor.  Aynı zamanda bedeni de yumuşatıyor. İsteğe bağlı olarak Çampisaj yağsız bir şekilde kıyafetin üzerinden de uygulanabiliyor. Haftada bir bu masajı yaptırmak yeterli oluyor.

İpek Çaldemir, Çampisaj’ın özünde dört ayrı konunun olduğunu belirtiyor. Bunları marma noktaları, akupresür, şakra dengeleme ve aromatik özyağlar olarak sıralıyor

Marma noktaları

Marma’nın kelime anlamı, saklı ve hayati. Hint enerji sistemine göre bedenin enerji merkezleri ”marma noktaları” olarak tanımlanıyor.  Geleneksel olarak masaj uygulamalarında bu noktalar çok önemli rol oynuyor. Kaslar, organlar, dokular ve sistemlerle bağlantılı olarak düşünülerek bedenin enerji dehgesi için aktive edildiğinde beden fonksiyonları nomalleşiyor, rahatlanıyor ve stresten arınılıyor.

Çampisaj’da, ılık aromatik özyağlar marma noktalarına, parmakların dairesel hareketleriyle uygulanıyor. Bu noktalar aktive edilerek, masajın dengelenme, derin dinlenme ve arınma faydaları açığa çıkarılıyor 

Akupresür

Vücutta belirli akupunktur noktalarının baskı, ovma ve farklı uygulamalarla harekete geçirilmesi tekniğine, ”akupresür” adı veriliyor.  Akupunktur noktaları ”meridyen” olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalar. Meridyenler bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise merkezi duraklar olarak düşünülebilir. Kan dolaşımı ve nefes alışverişi, vücudun en temel enerji akımını temsil ediyor.

Bazı nedenlerle bu enerjinin serbest akımı engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşuyor.  Akupresür’le vücuttaki enerji akışı dengeleniyor ve sistemin ahenk içinde çalışmasına katkıda bulunuluyor. Çampisajda üst bedene uygulanan akupresür’le sırt, boyun tutulmaları ya da baş ağrısı gibi nedenlerle oluşan ruhsal sıkıntılar hafifletiliyor.

Şakra dengeleme

Şakralar , bedeni yaşamsal enerjiyle besleyen ”enerji çemberleri” olarak tanımlanıyor. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal denge için bu enerji merkezlerinin aktif olarak çalışması gerekiyor. Çampisaj’da şakraları dengelemek için uygulanan bazı teknikler, kişinin enerji akışına destek olarak, fiziksel ve zihinsel rahatlık sağlıyor.

Çampisaj hangi sağlık sorunlarında etkili?

  • Üst bedendeki kas tutulmaları ve hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrıları
  • Sırttaki nodüller
  • Kronik boyun tutulması
  • Baş ağrısı ve migren
  • Yüzdeki ağrılar (göz, sinüs, çene vb.)
  • Toksin birikimi
  • Zihinsel etkiler
  • Stres kaynaklı sıkıntılar (depresif ruh hali, anksiyete, huzursuzluk, gerginlik, endişe, uykusuzluk vb.)
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Zihinsel yorgunluk