Aromaterapi ile pek çok sağlık sorununuzu çözebilirsiniz. Aramoterapi eğitimini yurtdışında aldıktan sonra Türkiye’ye gelen İpek Çaldemir, terapiyi evinde uyguluyor.

Ulus’da bir evdeyiz. Tamamen doğal bir dekorasyonun uygulandıgı evi anlatmak değil tabii ki derdimiz.  İpek Çaldemir’e ait olan bu evin alt katı, aromaterapiden sıcak taş terapisine, Ienf drenajından refleksolojiye ve çiçek terapisine kadar pek çok tedavinin gerçekleştigi bir yer. Türkiye’ye döneli henüz 4 ay olan İpek Çaldemir ise Fransa ve İngiltere’de aromaterapi eğitimi görmüş bir terapist.  Bir süre sonra bilgi ve tecrübelerini aktarmak amacıyla önce klinigini ardından okulunu açmaya hazırlanan İpek Çaldemir ile aromaterapinin nasıl uygulandıgını konuştuk.

İpek Çaldemir, müşterisine önce konsültasyon yapıyor. Rahatsızlığını, varsa kullandığı ilaçları, yaşı, yaşam biçimi gibi sorulardan oluşan bu konsültasyon ışığında, kullanılacak bitkisel öz yağları beiirliyor. Çünkü her bitkisel yağın özel bir işlevi bulunuyor. Bazı öz yağlar rahatlatırken, bazıları da toksinleri atarak canlandırıyor. Ardından yine rahatsızlığa göre belirli bölgelere 1 buçuk saat süren masaja başlıyor. Aromaterapide, masajın rahatlatıcı etkisi ile öz yagıarın iyileştirici özelliklerini birleştiriyor.

Taşlarla Aromaterapi

İpek Çaldemir, aromaterapiyi ayrıca taşlarla da uyguluyor.  Büyük bir ısıtıcının içinde 60 dereceye kadar ısıtılan suyun içine Iav taşlarını atıyor. Isıyı koruyan bu taşları, omurganın sağına ve soluna yerleştiriyor. Kasları gevşettikten sonra, önce vücuda bitkisel öz yağları, ardından taşlarla masaj yapmaya başlıyor.  Kronik sıkıntılara karşı vücudun çok çabuk çözülmesine yol açan bu taşlar; özellikle sırt, boyun, bel ağrılarına karşı oldukça etkili. Bazen de yağları sıcak taşın üzerine damlatıp, üstünde bırakıyor ve hızla buharlaşan yağ, ortama aromasını bırakıyor.

Aromaterapi nelere iyi geliyor;

  • Kas, kemik ve eklem sorunlarına (bel, sırt ağrısı, eklem iltihapları, spor yaralanmaları)
  • Stres kaynaklı sorunlara (gerginlik, uykusuzluk, deri şikayetleri, başağrısı-migren)
  • Kadın sağlığı sorunlarına (regl sıkıntısı, aşırı kanama, reglden kesilme, regl öncesi gerginlik, menopozla ilgili sıkıntılar)
  • Hamilelikteki sıkıntılar (bel ve sırt agrısı, bacaklarda şişme)
  • Solunum sorunları (astım, bronşit)
  • Dolaşım sorunları (tansiyon, baş dönmesi)
  • Sindirim sorunları (kabızlık, hazımsızlık)
  • Kulak, burun, boğaz (sinüzit, kulak agrısı)