MİO GRUP doğal terapi hizmetleri olarak 1 yıldır faaliyet gösteren doğal terapiler uzmanı İpek Çaldemir, uyguladığı doğal içerikli masaj yöntemleri ile sizlere pek çok konuda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Masaj ağırlıklı doğal yöntemler üzerine çalışan Çaldemir, Sıcak Taş Terapisi, Aromatrapi, Refleksoloji, Manuel Lenf Drenaj, ”Bach” Çiçek Terapisi olmak üzere 5 çeşit terapi uyguluyor. Bunlardan refleksoloji sadece ayaklara uygulanan özel bir masaj.  Aromaterapi, kişinin sağlığı ve güzelliği için bitkisel öz yağlarla yapılan bir masaj.  Manuel Renf Drenaj, diğerlerine göre biraz daha tıbbi bir masaj. Çiçek Terapisi ise çiçek sularının kişinin duygusal sıkıntıları üzerine kullanılması.  Bunların hepsi özünde doğal yöntemlerdir diyen Çaldemir, bütün bu doğal yöntemlerle kişinin iyileştirme gücünü ortaya çıkardığını ifade ediyor. İnsanları negatiflikten arındıran Çaldemir, bunu yapan kendisi değil araçlar olduğunu da ekliyor.

Uyguladığı terapiler arasında bir de Sıcak Taş Terapisi var ki Türkiye’de ilk ve tek olarak İpek Çaldemir tarafından uygulanıyor. 93’lü yıllarda Amerikalı bir masaj terapisti tarafından asırlardır kültürlerde varolan bu sıcak uygulama yeniden keşf edilip bir metod olarak uygulanıyor. Sıcak taş terapisi, lav taşlarının ısıtılarak uygulandığı bir masaj yöntemidir. Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş taşlarla özel bir teknik uygulanarak yapılıyor. Taşlarda emilen ısı kan dolaşımının hızlanmasını ve hücrelerin daha çok oksijenle besıenmesini (termoterapi) sağlar.

Sıcak taş terapisinde kullanılan lav taşları, su içinde ısıtılır ve ıslak olarak bedene uygulanır. Böylece suyun terapi sağlayan özelliğinden de (hidroterapi) yararlanılıyor. Sıcak taş terapisinin periyodik olarak uygulanması kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili olmaktadır. Sıcak taş terapisinin faydası, yalnızca tanımlanan sorunun giderilmesi ile sınırlı değildir. Aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda da enerji verir; kısacası terapi gören kişi kendisini, baştan ayağa arınmış hisseder.  Kendi doğasına dönmek isteyen kişiler için dengeli bir yol olarak ta tanımlanan Sıcak Taş Terapisi aşağıdakilerde dahil olmak üzere pek çok durumda yardımcı olabilir.

  • Özellikle kronikleşen fiziksel sıkıntılar.
  • Kas, kemik ve eklem sorunları bel ve sırt ağrısı- romatizma- spor yaralanmaları-kas ve eklem rahatsızlıkları (burkulma, incinme v.b.)
  • Stres kaynaklı sorunlar stres- anksiyete, huzursuzluk, tedirginlik, gerginlik-uykusuzluk-başağrısı ve migren.
  • Kadın sağlığı regli sıkıntıları (sancılı regli ağrıları, aşırı kanama, regliden kesilme)-menopoz ile ilgili sorunlar (ani hormanal değişiklikten kaynaklanan terleme, sıkıntı, gerginlik v.b.)
  • Hamilelikteki sorunlar bel ve sırt ağrıları- rahatlama.
  • Diğer rahatsızlıklar solunum sorunları (astım, bronşit v.b.) -dolaşım sorunları (tansiyon v.b.) -sindirim sorunları (kabızlık, hazımsızlık v.b.) -kulak, burun, boğaz (sünizit, kulak ağrısı)